» Teksty » Artykuły » Miecze świetlne w Zemście Sithów

Miecze świetlne w Zemście Sithów


wersja do druku

Elegancka broń na bardziej cywilizowane czasy

Redakcja: Grzesiek 'SethBahl' Adach

Miecze świetlne w Zemście Sithów
Zapewne wszyscy już zdążyli się zapoznać z najnowszą częścią gwiezdnej sagi Lucasa – Zemstą Sithów. W sieci można znaleźć już wiele recenzji tego filmu, postanowiłam zatem spojrzeć nań pod nieco innym kątem. Krótko mówiąc: chodzi o miecze świetlne.

Miecz świetlny - jeden z najbardziej charakterystycznych elementów uniwersum Star Wars - ma cylindryczną rękojeść, wewnątrz której znajduje się bateria i gniazdo kryształu odpowiedzialnego między innymi za kolor klingi oraz jej długość. Jeśli konstruktor umieścił tylko jeden kryształ, ostrze jest cały czas takie samo; jeśli więcej - zazwyczaj trzy – można regulować jego długość. Rękojeść zakończona jest emiterem klingi – zazwyczaj jest on skośny lub ma kształt dzwonka. Każdy padawan pasowany na rycerza ma za zadanie skonstruować własny miecz świetlny (lightsaber). Jedi do budowy miecza wykorzystują specjalne kryształy o niebieskiej, zielonej lub purpurowej barwie. Konstrukcja takiej broni zawsze zajmowała dość dużo czasu (ok. kilku miesięcy), jednak podczas Wojen Klonów często były potrzebne nowe miecze, a nikt nie mógł przecież być bez broni prawie pół roku! Dlatego też w tym czasie Jedi opracowali metody pozwalające złożyć nowy miecz w kilka dni. Miecz świetlny nie jest, nie był i na pewno nie będzie bronią produkowaną seryjnie - tym niemniej nie udało się uniknąć pewnych uproszczeń w konstrukcji. Stąd charakterystyczna dla tego okresu standaryzacja w budowie i wyglądzie mieczy.

"Czy Anakin w Epizodzie III będzie już rycerzem Jedi, czy nie?" – takie pytanie zadawałam sobie, kiedy na ekranach kin pojawił się Atak klonów. Odpowiedź brzmi oczywiście:
tak i jak na rycerza przystało ma już własnoręcznie wykonany miecz świetlny. Broń Anakina - małe, złożone cudeńko - ma rękojeść w połowie opasaną pierścieniem, na którym znajduje się włącznik aktywujący ostrze. Kilka innych przycisków (służących zapewne do regulacji natężenia i długości klingi) widać tuż pod emiterem, jednak nie są one w żaden sposób osłonięte - nic zatem nie chroni ręki, a jakby paluchy ześlizgnęły się po rękojeści... strach pomyśleć. Dolna część rękojeści jest obudowana ciemniejszymi niż ona sama płytkami, mającymi zapewnić dłoni lepszy uchwyt. Broń posiada też skośnie ścięty emiter promienia klingi i jasnobłękitne ostrze. Słowem, jest to ten sam miecz, który Luke’owi przekazał Kenobi.

Jeśli o Obi-Wana chodzi - jego miecz również jest tym znanym ze starej trylogii. Tym samym, na wzór którego Luke zbudował swój lightsaber w Powrocie Jedi. Rękojeść, chociaż zgrabna, jest znacznie mniej złożona, niż ma to miejsce w przypadku broni Skywalkera (m.in. zrezygnowano w niej z zestawu przycisków na rzecz aktywatora panelowego). Jej górna część jest specjalnie wyprofilowana "w pręgi", aby wygodniej było ją trzymać w dłoni. Miecz Kenobiego ma budowę typową dla okresu imperialnego (swój poprzedni miecz stracił na Geonosis, musiał więc zbudować nowy, a właśnie zaczęły się Wojny Klonów), emiter w kształcie dzwonka i wyżej wspomniany aktywator panelowy. Nawiasem mówiąc, Zemsta Sithów jest jedyną częścią sagi, w której pojedynkujący się adwersarze walczą mieczami o takim samym kolorze.

Warto przyjrzeć się czarno-srebrnej broni hrabiego Dooku - to ciekawie wyglądający miecz z kilkoma niewielkimi przyciskami i emiterem w kształcie dzwonka. Wyróżnia się przede wszystkim jego wygięta rękojeść. Przyczyną, dla której Darth Tyranus korzystał z takiej broni jest zapewne jego oryginalny styl walki (o tym za chwilę), wymagający wielkiej wprawy i dobrego sprzętu. Dzięki lightsaberowi z taką rękojeścią hrabia mógł stosować zwody i cięcia, które nie byłyby możliwe przy użyciu tradycyjnej broni.

"W starym stylu walki na miecze świetlne nie miał sobie równych" – powiedziała o nim Jocasta Nu. Darth Tyranus praktykował starą szkołę walki, odrzuconą przez większość Jedi. Uważano, że jest ona nieskuteczna w walce przeciwko broni blasterowej i nie przyda się rycerzom Zakonu, którzy zazwyczaj przecież mierzyli się właśnie z przeciwnikami uzbrojonymi w blastery. Tyranus, będąc jeszcze Jedi, perfekcyjnie opanował ów styl i nie zamierzał przerzucić się na nowszy. Podstawą jego była idealna równowaga, oszczędne ruchy i znakomite opanowanie poszczególnych elementów. Pełnię swych umiejętności Dooku pokazał w pojedynkach ze Skywalkerem i Kenobim na Geonosis. Jednak podczas następnego starcia z Anakinem (na statku Grievousa) popełnił poważny błąd, nie doceniając młodego Jedi, co stało się przyczyną jego klęski i w efekcie śmierci.

Niewielki miecz mistrza Yody ma jadowicie zieloną klingę. Na dole rękojeści umieszczono kilka dość szerokich, elastycznych płytek (dzięki nim miecz lepiej leży w dłoni), a wyżej znajduje się ciemny pierścień (podobnie jak w przypadku broni Anakina). Mały przycisk włączający ostrze znajduje się pod emiterem. Sam emiter też zasługuje na uwagę - na plakacie filmowym Zemsty Sithów wyraźnie widać, że ma on skośny kształt. Jednak niektórzy zaliczają go do tzw. osłonowych, ponieważ część emitera spełnia też funkcję kołnierza ochronnego, osłaniającego palec przed ześlizgnięciem się na ostrze. Kiedy wśród przecieków z Epizodu II fani wypatrzyli wieść, że zielony "stworek" też będzie walczył mieczem, rozgorzały dyskusje na ten temat. Wielu było zdania, iż Yoda powinien zostać tym, kim był w OT - mędrcem i mentorem, a nie wojownikiem (swoją drogą, słowo Yoda wywodzi się z sanskrytu i oznacza właśnie wojownika!). Ostatecznie jednak ów element filmu nie wypadł źle.

Mistrz Mace Windu posiada miecz z dość rzadką, purpurową klingą. Notabene purpura to kolor, który powstaje z połączenia czerwieni (a ten kolor ostrza jest tradycyjnie przypisywany Sithom) oraz fioletu (barwy kojarzonej ze stanowczością i powagą). Na temat charakterystycznego koloru ostrza miecza Mace'a możecie podyskutować na forum w temacie Kolor miecza - obraz ducha?. Srebrzysta rękojeść tej broni wyróżnia się spośród typowych mieczy - jest elegancka i zaprojektowana z dużym zmysłem artystycznym. W połowie znajduje się pierścieniowate przewężenie - ta część rękojeści ma złotą barwę, podobnie jak umocowany w specjalnym "gniazdku" aktywator. Oprócz tego broń ma też kilka mniejszych przycisków zwiększających jej możliwości. Dolna część rękojeści, tak jak w przypadku większości mieczy, obudowana jest wąskimi czarnymi płytkami.

Mistrz Ki–Adi-Mundi przed śmiercią także będzie miał okazję do zaprezentowania swoich szermierczych zdolności. Podobnie jak większość jakże bohatersko ginących rycerzy Zakonu, posługuje się on mieczem o błękitnej klindze. Właśnie ten kolor ostrza był najbardziej rozpowszechniony wśród Jedi, co można zaobserwować podczas oglądania urządzonej przez duet Palpatine - Skywalker czystki.

Kiedy w Powrocie Jedi Imperator zobaczył miecz Luke’a, stwierdził: "Ach tak...broń Jedi. Podobna do ojcowskiej...". Otóż Palpatine się mylił, trudno jednak podejrzewać go o ignorancję w kwestii lightsaberów, skoro już z komiksów Dark Empire można się dowiedzieć, że posiadał broń o błękitnym ostrzu i potrafił się nią posługiwać. Zapewne jego słowa miały na celu uświadomienie Luke’owi, kim stał się jego ojciec i jaką drogę przebył... Jednak w Epizodzie III Darth Sidious nader zręcznie wywija mieczem o charakterystycznym dla Sitha czerwonym ostrzu. Rękojeść tej broni jest jasna i podobnie jak broń mistrza Windu zaprojektowana z dużą dbałością o elegancki i niebanalny wygląd. Ma dzwonkowaty emiter i złoto - beżowy ornament, oraz kilka małych przycisków.

W Zemście Sithów Palpatine stoczył dwa pojedynki z mistrzami Jedi. Bardzo ciekawie prezentuje się jego walka z Mace’em Windu – obaj znakomicie posługują się bronią, obaj walczą do końca. Scena pojedynku dwóch Mistrzów przez duże "M", wirtuozów w swoim fachu, najpotężniejszych wojowników każdej ze stron jest także znakomicie zaaranżowana: wszystko ma klimat powagi, dostojeństwa, każdy detal mówi widzowi jak istotne jest to starcie dobra ze złem, potęgi mistrza Jedi z mrokiem Lorda Sithów. Zastosowano także fantastyczne oświetlenie - ostrze lightsabera Sidiousa jest tam nie tyle czerwone, co amarantowe i świetnie komponuje się przez to z nie tylko fioletem miecza Jedi, lecz także z resztą scenografii, tworząc niepowtarzalny klimat.

Dwoma błękitnymi i dwoma zielonymi lightsaberami posługuje się cyborg Grievous. Nie skonstruował ich jednak samodzielnie - wszystkie odebrał zabitym przez siebie Jedi: pierwszy był dziełem K'Kruhka, który zginął na Hypori, drugi - Jmmara (poległ na Vandos). Dwa kolejne należały do Purotha i Nystammalla, których generał zabił na Tovarskl. Grievous swych mieczy użył w filmie tylko raz - podczas walki z Kenobim, ale to i tak wystarcza.

Czy miecz świetlny jest tylko bronią? Raczej nie, to także symbol pewnego statusu. Żeby posługiwać się mieczem świetlnym trzeba być kimś, kto wyrasta ponad przeciętność. Pojedynki z wykorzystaniem tej broni były, są i będą jednym ze znaków rozpoznawczych sagi Star Wars. Trzeba jednak przyznać uczciwie, że czasem ów znak bywa nadużywany, przez co traci na swej niezwykłości i staje się przedmiotem kpin. Świadczy o tym wypowiedź jednego z fanów Gwiezdnych wojen: "W Mrocznym widmie był miecz o dwóch ostrzach. W Ataku klonów - dwa miecze. W Zemście Sithów - już cztery. Co będzie w serialu: tylko ośmiornica Jedi, czy jednak już stonoga?"
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Głębsze spojrzenie na Rycerzy Jedi
Czuj słowem i sercem
Rogale, irokezy i warkoczyki, czyli sztuka fryzjerska w odległej galaktyce
Dubbing w EIII
Jeśli zastanawiasz się czy warto słuchać "tego wszystkiego" po polsku...
EU, czyli...
Kwity z pralni

Komentarze


Jedi Nadiru Radena
    Budowa miecza
Ocena:
0
Nie jestem specjalistą w kwesti budowy wewnętrznej mieczy świetlnych, ale na waszym schemacie jest ogromny błąd - gniazdo kryształu nie znajduje się na końcu miecza, tylko mniej więcej w jego środku.
Zresztą, jeżeli ktoś nie wierzy, to tutaj jest link do odpowiedniego zdjęcia:
http://starwars.wikia.com/wiki/Ima ge:Lightsaber-cutaway.jpg
05-09-2006 16:17
SethBahl
    Na oko
Ocena:
0
jest to schemat anakinowy/vaderowy, ergo konstrukcja wewnętrzna miecza nie musi (i wg. naszych źródeł - nie jest) identyczna z mieczem Kenobiego. Dodatkowo przemawia za tym fakt, że miecz Obi-Wana był relatywnie prosty w konstrukcji, a logicznie rzecz biorąc - im kryształ bardziej "z tyłu" tym bardziej skomplikowana konstrukcja wewnętrzna miecza, gdyż to właśnie kryształ generuje ostrze i wiązka musi mieć bezpośredni dostęp do emitera.

Jeśli dysponujesz adekwatnym przekrojem prezentowanego miecza, podważający to co napisałem, byłbym wdzięczny za zlinkowanie - poprawimy.
05-09-2006 23:55
Jedi Nadiru Radena
    Kryształ
Ocena:
0
To i tak nie zmienia faktu, że kryształ zwyczajnie nie ma prawa zmieścić się w miejscu, które wy zaznaczyliście. Tzn. cała komora kryształu. Wszystkie miecze świetlne charakteryzuje podobna struktura wewnętrzna i od tego ucieczki nie ma. Natomiast "prosty" ma oznaczać, że miecz nie ma żadnych wyszukanych funkcji typu regulacja długości ostrza, jego natężenia itp. (co także wiąże się z ilością kryształów, jak słusznie zauważyła autorka)

Poza tym sam kryształ jest najważniejszym elementem całego systemu, dzieki któremu może powstać ostrze, ale nie jedynym. Zresztą, jeżeli na waszym schemacie kryształ byłby tuż pod emiterem, gdzie wpakowano by to co na schemacie miecza Anakina nazywa się "cycling field energizers", a co służy zapętlaniu ostrza, tak by wracało z powrotem do "środka"? Bez tego urządzenia, ostrze miecza mogłoby mieć nawet kilometr długości, gdyby oczywiście bateria na to pozwalała.

Nawet jeżeli to was nie przekonuje, mam ostateczny dowód. "Przewodnik po broniach i technice" wyraźnie wskazuje, że w miejscu, gdzie u was jest kryształ, w rzeczywistości znajduje się, cytuję "Moduł z soczewką krystaliczną". Wprawdzie jest to miecz Luke'a z Powrotu Jedi, ale jego konstrukcja jest identyczna do miecza Obi-Wana.
06-09-2006 08:22
FrostBite
    Teoria a praktyka
Ocena:
0
To jest jednak tylko teoretyczny model dzialania miecze swietlnego. Dodatkowo w przewodniku po broniach i technice brany pod uwage jest tylko miecz Luke'a, a wogle nie ma tam mowy o konstrukcjach z czasow starej republiki.

Wezmy np. miecz mistrza Kit Fisto. Dzialal on rowniez pod woda, a jak wiemy z wiekszosci zrodel (E1-TPM) miecze nie mogly byc uzywane pod woda.

Oznacza to tylko, ze kazdy kto ma jakas wiedze techniczna (postac ze swiata SW) moze dowolnie zmodyfikowac budowe miecza w zaleznosci od potrzeb.

PS. W ksiazkach z serii "Mlodzi rycerze Jedi" budowa LS jest jeszcze bardziej pokrecona;)
06-09-2006 09:14
Jedi Nadiru Radena
    Miecze
Ocena:
0
Powtórzę jeszcze raz, że to i tak nie zmienia faktu, że u was jest błąd. Bo i owszem, są miecze specjalnej konstrukcji (jak Kita Fisto choćby), ale to są przypadki wyjątkowe, które tylko potwierdzają regułę.
Polecam artykuł na Wookieepedii:
http://starwars.wikia.com/wiki/Lig htsaber
06-09-2006 12:20
SethBahl
    Jedi Nadiru Radena
Ocena:
0
Dotarłem do wskazanej przez Ciebie pozycji (nie posiadam jej w swoich zbiorach) i... cóż, jest jak piszesz. Słowem: będziemy poprawiać. Niestety schemat nie uwzględnia kryształu i trzeba by go umieścić "na oko gdzieś w środku". Nie zwykliśmy prezentować niesprawdzonych informacji, więc kryształu najpewniej wogóle nie wyodrębnimy na obrazku.

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że praktycznie cała sieć (a także parę osób z którymi konsultowałem ów schemat) ma identyczny błąd :). Widocznie ta "wersja" jest jeszcze sprzed wydania nw. przewodnika.
07-09-2006 18:12
Jade Elenne
    Ano właśnie
Ocena:
0
Tekst powstawał od dłuższego czasu i korzystałam przy tym z różnych źródeł. W żadnym jednak nie znalazłam tego, o czym pisze Jedi Nadiru Radena. Błąd, który popełniłam, jest dość powszechny, co zauważył już SethBahl. Tym niemniej: dzięki za zwrócenie uwagi.
08-09-2006 20:12
~Macias

Użytkownik niezarejestrowany
    "ośmiornica"
Ocena:
0
Co do ostatniego zdania artykułu, to dopowiem iż w jednej z książek Star Wars z serii NEJ występuje Sith, który ma wszczepione ostrza mieczy świetlnych w ciało. Ma ich o ile pamiętam 4 lub 6. Wszystkie czerwonego koloru dla ścisłości. Po szczególy zapraszam do ów książki. (jest to powieść w której Luke z Marą wyruszają na okupowaną Coursant i tam spotykają ów "ośmiornice")
13-09-2006 20:55
~darth tasix

Użytkownik niezarejestrowany
    Gwiezdne Wojny
Ocena:
0
Pozdrwaiam was wszyscy fani Gwiezdnej sagi !!!!!
26-09-2006 14:44
~sebatermi82

Użytkownik niezarejestrowany
    gwiezdne wojny
Ocena:
0
uważam że star wars jes świetnym filmem jestem ich wielkim fanem
12-11-2006 17:13
~Skywalker

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Uważam, że Jedi Nadiru Radena ma rację...Kryształ miecza nie może znaleźc się tu przy emiterze... Każdy miecz na jaki patrze w necie (przekrój) jest taki : http://www.starwars.ntrnet.pl/prze krojsabere.html
Więc podtrzymuje zdanie wyżej wymienionego użytkownika...
13-12-2006 20:31
~jaro

Użytkownik niezarejestrowany
    pozdro
Ocena:
0
Pozdro dla wszystkich fanow Gwiezdnej Sagi!
15-12-2006 22:04
~JA

Użytkownik niezarejestrowany
    Materace i stelaże
Ocena:
0
Ja uwielbiam Star Wars (i StarGate) i wszystko co z nimi związane /// a juz najbardziej lubie miecze świetlne ... ale powoli ... co to kogo obchodiz, gdzie znajduje się kryształ .. to Jedi to wybierają :D ... a propos, czy ktoś widział miecz o czarnym ostrzu, bo ja bardzo chciałbym zobaczyć takie cacko ;]
23-01-2007 19:01
~kaka

Użytkownik niezarejestrowany
    szuper
Ocena:
0
Lubie filmy na ten temat bo jest w nich akcja.
14-03-2007 06:52
~kari

Użytkownik niezarejestrowany
    miecze świetlne
Ocena:
0
jak zbudować miecz świetlny ???
24-06-2007 12:21
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
uwielbiam gwiezdne wojny
19-07-2007 07:05
~adrian

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
według mnie gwiezdne wojny to najleprza gra wojenna mój tata też lubi gwiezdne wojny
19-07-2007 08:44
~Imperator1989

Użytkownik niezarejestrowany
    Kryształ musi być po środku.
Ocena:
0
Jedi Nadiru Radena ma rację że cały moduł kryształów nie może się mieścić w tym miejscu jakie jest zaznaczone.Jeszcze można by założyć że kryształy ogniskujące się tam znajdują,ale w takim razie powyżej nich nie ma miejsca na aktywatory pola łukowego,a dodatkowo za umieszczeniem kryształów po środku przemawia fakt że powyżej kryształów zawsze MUSI znajdować się regulator mocy i długości klingi a w mieczu Anakina Skywalkera te regulatory znajdują się w miejscu opisanym jako aktywatory.
24-07-2007 18:07
~kaczor

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
najbardziej podoba mi się miecz anakina , obi-wana
i luka
12-10-2007 16:48
~Fanka

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
taki z ciebie fan a nawet nazw porzadnie nieumiesz napisac
23-10-2007 06:48

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.